تبلیغات
معجزات پیامبران و امامان - مناظره علمی بسیار عجیب امام جعفر صادق (ع)
معجزات پیامبران و امامان
اعطنی بمسئلتی ایاک جمیع خیر الدنیا و جمیع خیر الاخره
 
تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1392 | نویسنده : مهدی عبدالهی
مقاله ذیل قسمتی از كتاب-امام جعفر صادق (ع) مغز متفكر جهان شیعه- می باشد. این كتاب نوشته شده توسط مركز مطالعات اسلامی استراسبورگ است. بد نیست بدانید 25 دانشمند در این مجمع در مورد شیعه دوازده امامی تحقیق كرده اند. در بخشهایی از كتاب مطالبی از امام صادق (ع) ثبت گردیده كه این دانشمندان معتقدند جواب آن متعلق به قرن بیستم می باشد و خود متحیرند كه چگونه امام صادق(ع) درچهارده قرن قبل چنین اشارات علمی داشته اند.

امام جعفر صادق (ع) یكی از صبورترین مدرسین دنیای قدیم بود. او در دوره ای كه تدریس می كرد نه فقط هر روز درس میداد، بلكه بعد از خاتمه درس مخالفین علمی خود را می پذیرفت و ایرادهای انان را می شنید و جواب می داد. بعضی از شاگردان او، در روزهایی كه می دانستند استادشان به مخالفین علمی جواب می دهد پس از خوردن غذا مراجعت می كردند تا در جلسه مباحثه شركت داشته باشند. یكی از مخالفین امام مرشدی بود به اسم ابو شاكر. آن مرد یك روز بعد از اینكه امام صادق (ع) از خواندن نماز فارغ گردید بحضورش رسید و گفت: ایا اجازه می دهی انچه می خواهم بگویم. جعفر بن صادق (ع) جواب داد بگو.


ابوشاكر گفت: آنچه تو درباره خدا می گویی غیر از افسانه نیست و تو با افسانه سرایی می خواهی مردم را وادار به قبول چیزی بكنی كه وجود ندارد و به این دلیل خدا وجود ندارد زیرا كه ما نمی توانیم با هیچ یك از حواس پنجگانه آنرا درك كنیم. ممكن است بگویی با عقل بوجود خدا پی میبری ولی من می گویم عقل هم بدون حس ظاهری قادر بفهم چیزی نیست. ای مردی كه دعوی دانشمندی می كنی و میگویی جانشین پیغمبر مسلمین هستی من به تو می گویم كه در بین افسانه هایی كه مردم نقل می كنند هیچ افسانه ای بی پایه تر از موجود بودن یك خدای نادیده نیست. اما من فریب تو را نمی خورم وافسانه ات را درباره خدای كه دیده نمی شود نمی پذیرم. من خدایی را می پرستم كه بتوانم با دو چشم او را ببینم. در تمام مدتی كه ابوشاكر مشغول صحبت بود امام حتی یكبار تكلم نكرد و وقتی گفته ابوشاكر به اتمام رسید باز امام جعفر صادق (ع) چند لحظه لب به سخن نگشود و منتظر بود كه ابو شاكر حرف بزند.

سپس جواب داد: تو گفتی كه من افسانه سرایی می كنم و مردم را به پرستش خدایی دعوت می نمایم كه دیده نمی شود. ای ابوشاكر تو كه منكر خدای نادیده هستی، می توانی درون خود را ببینی؟

ابوشاكر گفت:نه
امام صادق (ع) فرمود: اگر می توانستی درون خود را ببینی نمی گفتی كه چون خدا را نمی توان دید پس افسانه ای بیش نیست.

ابوشاكر گفت: دیدن درون چه ربطی به پرستش خدایی كه موجود نیست دارد؟
امام فرمود: تو میگویی چیزی كه دیده نمی شود و نمی توان صدایش را شنید و آنرا لمس كرد وجود ندارد.
ابوشاكر گفت:بله

امام صادق (ع) فرمود: آیا صدای حركت خون را در بدن خود می شنوی؟

ابوشاكر گفت: مگر خون در بدن حركت دارد؟!

امام فرمود: ای ابوشاكر خون هر چند دقیقه یك مرتبه در تمام بدن تو حركت می نماید و اگر حركت آن چند دقیقه در بدن تو متوقف شود تو خواهی مرد. آیا تا امروز گردش خون را در بدن خود دیده بودی؟

ابوشاكر گفت: نه و من نمی توانم قبول كنم كه خون در بدن من حركت می كند.

جعفر صادق فرمود: آنچه مانع از این می شود كه قبول كنی خون در عروق تو حركت می كند جهل است و همین جهل مانع از آن می‌گردد كه تو خدای واحد و نادیده را بشناسی.
آیا تو ازمخلوقاتی كه خداوند آفریده و آنها را در بدن تو گمارده و تو بر اثر كار آنها زنده‌ای اطلاع داری؟

ابوشاكر گفت:نه

امام فرمود: تو فقط متكی به مشاهدات خود هستی و میگویی آنچه را نمی بینی وجود ندارد. آنها در كالبد تو بوجود می‌آیند رشد می كنند و دارای اولاد می شوند و بعد از مدتی از كار می افتند....ولی تو نه صدایشان را می شنوی و نه لمس می كنی.

ای ابو شاكر بدان كه شماره موجودات جاندار كه اینك در كالبد تو زندگی می كنند و میمیرند نه فقط از شماره تمامی آدمیان كه در این جهان زندگی می كنند بیشتر است بلكه از شماره ریگهای بیابان نیز بیشتر است.

چرا گفته اند كسی كه خود را بشناسد خدای خود را می شناسد؟

ای ابوشاكر آیا این سنگ را می بینی كه در پای دیوار كار گذاشته اند؟

تو این سنگ را بی‌حركت می‌بینی چون چشم تو حركت آنرا نمی بیند وهر كس به تو بگوید در سنگ حركاتی وجود دارد كه حركات ما كه در اینجا جمع هستیم چون سكون است تو نمی پذیری و می گویی افسانه سرایی می كند. غافل از اینكه چون تو نادان می باشی نمی توانی به حركت درون این سنگ پی ببری و شاید روزی برسد كه بر اثر توسعه دانایی مردم بتوانند حركت درون سنگ را ببینند.(مجله علم چاپ امریكا در تاریخ جون 1973 نوشت: توانسته اند با عكسبرداری بوسیله لیزر برای اولین بار حركت مولكولها را بطور واضح ببینند و مدت فلاش دوربین عكاس كه بوسیله لیزر عكس می‌گیرد یك تریلیونیم ثانیه است و برای اینكه بدانیم یك تریلیونیم ثانیه در مقابل یك ثانیه چقدر كوتاه است می‌گوییم كه متناسب است با یك شبانه روز از عمر ما در قبال ده میلیارد سال)....

ای ابوشاكر با اینكه هوا وسیله حیات تو و سایر افراد بشر است تو آنرا نمی بینی و فقط وقتی كه باد می وزد آنرا حس می كنی. آیا می توانی منكر وجود هوا بشوی.... ای ابوشاكر انكار خالق كردن از جهل است نه عقل.

من خدای خود را نساخته ام و او را از اندیشه های خود بیرون نیاورده ام. اما خدای تو به‌ قول تو ساخته دستهای تو می باشد. آنچه من كردم و می‌كنم این است كه با اندیشه خود خدا را بهتر بشناسم و زیادتر بعظمت او پی ببرم.منبع در متن ذکر شده است.
طبقه بندی: امام صادق (ع)، 
برچسب ها: معجزات پیامبران و امامان، ابو شاكر،
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

قالب وبلاگ